Ozonowarka – darmowa instrukcja budowy od RjakRobot Tarnów

W tym artykule pokazujemy w jaki sposób KAŻDY, samodzielnie
W DOMU może zrobić skuteczną i bardzo wydajną OZONOWARKĘ. Udostępniamy darmową instrukcję budowy GENERATORA OZONU za około 100ZŁ, którym możemy sterylizować maseczki, zakupy, klocki i wiele innych przedmiotów i przestrzeni. Przygotowanie tego generatora nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy i naprawdę każdy może go wykonać sam w domu. Obecnie bardzo często używany do dezynfekcji rzeczy i pomieszczeń, z którymi styczność miały osoby chore na KORONAWIRUSA COVID-19, m.in. sal czy całych oddziałów szpitalnych. Wcześniej wykorzystywany na przykład do dezynfekcji wody na basenach zamiast chloru. Generator ozonu jest skuteczną i bezpieczną bronią unieszkodliwiającą bakterie, wirusy i grzyby. Nie potrzebujemy też żadnych substancji chemicznych. Dodatkowo jest niezastąpiony w usuwaniu niechcianych zapachów papierosów w domu czy samochodzie palacza.

Gotowy generator ozonu

Przekazujemy także garść informacji o tym, w jaki sposób działa sam ozon oraz jak wykonać poprawnie sterylizacje ozonem. Niezwykle ważne jest prawidłowe wykonanie ozonowania. Jeżeli nie zrobimy wszystkiego jak należy ozonowarka nie spełni swojej funkcji, nie zabije bakterii, grzybów, wirusów. W internecie często pojawiają się filmiki czy zdjęcia z niepoprawnie wykonywanym zabiegiem ozonowania, dlatego postanowiliśmy pokazać Państwu dokładnie jak powinno wyglądać samo ozonowanie.

UWAGA – Urządzenie pracuje na 230v a co za tym idzie istnieje ryzyko porażenia prądem. Należy dokładnie izolować połączenia, nie skręcać przy podpiętym prądzie. Praca tylko dla osób dorosłych! Nie bierzemy odpowiedzialności za wszelkie szkody w przypadku porażenia czy zwarcia.

Na początek kilka słów o samym ozonie…

Ozon jest odmianą tlenu, która składa się z trójatomowych cząsteczek. Gaz ten tworzy się podczas wyładowań elektrycznych. Występuje on w małych stężeniach w powietrzu atmosferycznym. Po burzy z piorunami jego zapach jest intensywnie wyczuwany w powietrzu. W dużych stężeniach! ma właściwości silnie dezynfekujące. Jest to bardzo nietrwały gaz szybko rozpada się do tlenu nie zostawiając żadnych toksycznych półproduktów. Do jego produkcji potrzebujemy tylko prądu i tlenu, który występuje w powietrzu atmosferycznym.

Do zbudowania maszynki do produkcji ozonu nie potrzebujemy żadnych profesjonalnych narzędzi. Wystarczy śrubokręt i ostry nóż. Uwaga – urządzenie jest na 230 v, więc jest to praca tylko dla dorosłych i musimy zachować ostrożność.

Będziemy potrzebować:

 1. przetwornicy wysokiego napięcia z płytkami ceramicznymi – do kupienia na Aliexpress za około 70 zł (wydajność 15 – 24 gram) lub Allegro cena nieco wyższa około 130 zł.
  Uwaga! należy kupować przetwornice zlutowaną z płytkami. Zwykłą lutownicą nie da się tego zlutować, a w przypadku zbyt słabego połączenia może iskrzyć.
 2. dowolnego wentylatora – najprościej wyciągnąć ze starego zasilacza komputera, można również
  kupić przez internet lub stacjonarnie w sklepie komputerowym
 3. zasilacza do wentylatora – wentylatory z komputera są zazwyczaj na 12V – na wentylatorze znajduje się oznaczenie jaki zasilacz dobrać. Często możemy dobrać zasilacz słabszy (do wentylatora 12V można użyć starej ładowarki od telefonu komórkowego)
 4. kabla z wtyczką – jako dawcę możemy użyć jakieś zepsute urządzenie, jeżeli nie dysponujemy żadnym trzeba kupić około 3m przewodu 2 żyłowego/linki wystarczy przekrój 1mm – urządzenie pobiera do 100w oraz wtyczkoę
 5. około 10 cm kabla (odcinamy od głównego przewodu)
 6. pudełka, w którym to zamontujemy – ja polecam tanie skrzyneczki na narzędzia. Możemy wykorzystać również większe pudełko śniadaniowe
 7. kostki do skręcenia kabli oraz taśmy izolacyjnej (koszt około 3zł)
 8. grubszego drucika albo trytki, względnie śrubki do przymocowania urządzeń w skrzyneczce

WYKONANIE:

Rozpoczniemy od przygotowania wentylatora :
Obcinamy końcówkę zasilacza, ściągamy izolację z kabelków i skręcamy z kabelkiem czarnym oraz czerwonym wentylatora. Jeżeli w zasilaczu jest 5 żył używany czerwonej i czarnej. Jeśli kabelki nie są oznaczone kolorami możemy ‘eksperymentalnie’ sprawdzić jak podpiąć kabelki (przy niepoprawnym
połączeniu wentylator albo nie ruszy wcale albo będzie obracał się w przeciwnym kierunku). Oczywiście możemy też posłużyć się miernikiem do ustalenia, z której strony mamy (+), a z której (-). Po poprawnym połączeniu kabelków dokładnie za pomocą taśmy izolujemy połączenia, uważając, żeby nie było zwarcia.

UWAGA! mając wentylator na usb i ładowarkę nowszego typu po prostu wpinamy wtyczkę do ładowarki

Teraz będziemy potrzebować przygotowanego wcześniej 10 cm kabla. Z jednej strony ściągamy około 2-5mm izolacji, a z drugiej około 2 cm. Te dłuższe druciki owijamy wkoło bolców wtyczki wentylatora, tak aby stykały się z metalową częścią. Następnie bardzo dokładnie izolujemy za pomocą taśmy.

Następnie robimy otwór w skrzynce i wprowadzamy kabel. Na kablu wiążemy supełek, w taki sposób, żeby nie wypadł/wyrwał się podczas używania. Z końcówek kabla ściągamy izolacje (wystarczy 3 – 5 mm) i na końcówkach przykręcamy kostki. Do kostek wkręcamy kabelki z przetwornicy oraz te z 10
centymetrowego kabelka.

radiator przetwornicy

Następnie w skrzynce wycinamy utwór na wentylator oraz otwory, którymi powietrze będzie zasysane do środka. Otwory te należy umiejscowić je tak, aby powietrze przepływało obok radiatora przetwornicy – tj aluminiowego elementu znajdującego się pod spodem przetwornicy. Wentylator ma
za zadanie zarówno chłodzić przetwornice jak i wydmuchiwać ze skrzynki wyprodukowany ozon. Następnie za pomocą drucika albo trytek montujemy urządzenia do skrzynki tak aby nie mogły swobodnie się przemieszczać.

Uruchamiamy testowo urządzeni podłączając do prądu. Powinien uruchomić się wentylator, płytki ‘zaświecić’ na niebiesko i pojawić się charakterystyczny zapach oraz dźwięk. Jeżeli wszystko działa poprawnie dokładnie izolujemy kostki i zamykamy / zalepiamy skrzynkę. Podczas pierwszych
zabiegów dokładnie kontrolujemy przebieg tzn czy coś nie iskrzy, przerywa.
Dla wygody możemy dokupić wyłącznik czasowy podpinany do gniazdka koszt takich urządzeń zaczyna się od 15 zł.

Jak poprawnie wykonać zabieg Ozonowania.

Jak wcześniej pisaliśmy, aby ozonowanie miało właściwości dezynfekcyjne musimy uzyskać bardzo duże stężenie ozonu. Dodatkowo ozon jest bardzo nietrwały (czas połowicznego rozpadu około pół h), a co za tym idzie po jakimś czasie więcej cząsteczek się rozpada niż produkuje go maszynka. Urządzeniem o mocy większej niż 3 gramy możemy skutecznie dezynfekować np. samochody osobowe – odgrzybianie klimatyzacji, odświeżenie wnętrza pozbycie się zapachu papierosów. Czy też dezynfekcja wszystkiego co znajduje się w aucie i do czego ozon ma dostęp (ozon nie dotrze np. do
rzeczy zapakowanych szczelnie w reklamówce). Aby ozonować np. pokoje potrzebujemy o wiele mocniejszych urządzeń (maszynka < 15 gram powinna poradzić sobie z pomieszczeniem do 12 m2, zakładając że jest ono szczelne a zabieg potrwa kilka godzin). Podczas zabiegu ozonowania należy pamiętać, że ozon w dużych stężeniach jest szkodliwy dla człowieka i roślin – przyczynia się do nasilenia objawów astmy, może powodować ból głowy. Dlatego bardzo ważne jest, aby po skończonym ozonowaniu długo i starannie wywietrzyć ozonowaną przestrzeń.

Swoje pierwsze urządzenie zbudowaliśmy do czyszczenia układu klimatyzacji w samochodzie. Od początku istnienia naszej tarnowskiej firmy robotycznej RjakRobot stosujemy ozonowarkę do sterylizacji zestawów klocków Lego na których pracujemy. Klocki mając wiele zakamarków i są dość trudnym materiałem do mycia, a elektronika nie lubi się z wodą. W przypadku klocków również polecamy ozonowanie. Bardzo dbamy o to, żeby uczestnicy naszych zajęć robotycznych z klockami w Tarnowie pracowali na czystym i zdezynfekowanym sprzęcie, a nie chcemy narażać dzieci na działanie chemii wybraliśmy ozon jako najlepsze wyjście. Oczywiście zabieg ten jest jedynie uzupełnieniem mycia w wodzie, którego nie zastąpi. Ozon usunie zapachy i rozprawi się z drobnoustrojami, jednak samego brudu nie wyeliminuje. W Internecie można spotkać filmiki, na których ludzie na balkonie czy pokoju ‘dezynfekowali’ np. zestawy klocków w tekturowym otwartym pudełku razem z maszynką o wydajności 0,6 grama. Taki zabieg może jedynie lekko odświeżyć zestawy, częściowo likwidując zapachy.

Pamiętajmy o tym, że tylko badanie mikrobiologiczne może dać nam absolutną pewność, że poprawnie odkaziliśmy powierzchnie. Dodatkowo na ten moment nie ma jeszcze szczegółowych badań w jaki sposób ozon działa na koronawirusa.